Broń (markery) w Paintball

Dlaczego broń do paintballa określa się mianem markerów? Karabiny tego rodzaju były początkowo używane przez amerykańskich leśników czy farmerów do oznaczania okolicznych drzew czy wędrującej trzody. Taka broń pozwalała na całkowicie bezbolesne, a jednocześnie bardzo skuteczne oznaczenie sierści zwierzęcia.

Broń w Paintball - przykład

Karabiny, a właściwie markery to podstawowe wyposażenie każdego zawodnika paintballowego. Gdyby patrzeć tylko na wygląd czy zasadę działania, broń do paintballa w dużym stopniu przypomina tradycyjne karabiny strzeleckie. Rzeczywiście, typowy marker paintballowy pod względem konstrukcji niewiele różni się od popularnych typów broni pneumatycznej, jak choćby wiatrówki czy ASG.

Zasada funkcjonowania

Jak działa karabin do paintballa? Podobnie jak tradycyjna broń, tak i markery wykorzystują energię powietrza – w zależności od modelu jest to dwutlenek węgla (CO2) oraz sprężone powietrze (HP). W momencie naciśnięcia spustu, energia zostaje przekazana do kulki (naboju), która zostaje tym samym wprawiona w ruch.

bron-paintball-pistolety

Same karabiny (markery) paintballowe strzelają kolorowymi kulkami zawierającymi barwnik spożywczy w różnych kolorach. Barwnik umieszczony jest w skorupie, która w chwili zetknięcia się z ubraniem zawodnika zwyczajnie rozpada się na drobne cząsteczki, pozostawiając wyraźny ślad, który wskazuje na eliminację zawodnika z dalszej rozgrywki. Sam nabój ma średnicę około 1,7 cm, a uderzenie nim nie powinno być przesadnie bolesne (tym bardziej, że gra w paintball wyzwala mnóstwo adrenaliny).

Rodzaje broni

Markery paintballowe podzielić można na 3 oddzielne grupy. Odróżnia je mechanizm działania, a dokładniej sposób przeładowywania kulek oraz gazu. Amatorzy tej dyscypliny wybrać mogą jeden z trzech typów markerów:

  1. broń typu pompka – gracz ręcznie przeładowuje kulki i gaz
  2. broń typu półautomatycznego – kulki oraz gaz przeładowane są automatycznie, tuż po wystrzale
  3. broń typu automatycznego – automatyczne przeładowanie oraz wybór trybu pracy. Wśród początkujących popularne są także pistolety, ale tak naprawdę ich jedyną zaletą jest cena.

Broń i gra w paintball

Zasięg i własciwości

Szukając markera warto zwrócić uwagę nie tylko na zasięg, ale również zdolność kulki do rozbicia się. Warto pamiętać, że w sytuacji gdy kulka nie rozbije się po trafieniu, punkty nie są naliczane. Zasięg rzędu 30-40 m jest bezproblemowo osiągalny przez praktycznie wszystkie markery z prędkością wylotową 300 fps. Obok zasięgu istnieje jeszcze szereg innych właściwości broni, które wpływają na komfort jej użytkowania.

  1. Waga. Duży ciężar będzie przeszkadzał, szczególnie początkującym zawodnikom. Z tego powodu lepiej unikać markerów utrzymanych w stylu militarnym – są one z reguły cięższe. Dodatkowo, warto wybierać broń z butlami kompozytowymi (zamiast stalowych) – niższa waga oraz większa pojemność.
  2. Celność. Tu ogromne znaczenie ma dopasowanie kulki i lufy. Warto wybierać lufy z wymiennymi wkładkami – lepsze dopasowanie do kulki. Ponadto, regulatory ciśnienia i elektroniczne zawory dają szansę na uzyskanie jeszcze lepszej celności wystrzałów.

Porady dla kupującego?

Przygotowanie do gry w Paintball

Jaki marker wybrać? Początkujący mogą się zdecydować na pistolet, aczkolwiek właściwości (np. magazynek na jedyne 10 nabojów) szybko przestają wystarczać. Częstym dylematem jest wybór pomiędzy markerem półautomatycznym i markerem typu pompka. Co będzie lepsze? Pompka zapewnia niezłą celność, ale wymaga ciągłego przeładowywania. Z kolei półautomaty są już znacznie droższe, ale jednocześnie łatwo można je rozbudować w razie potrzeby.

Czy warto kupić używany marker? Na portalach w rodzaju OLX czy Allegro nie brakuje ogłoszeń o sprzedaży takich produktów i często są one znacznie tańsze niż nowe. Co więcej, często taka broń ma lepszą konfigurację niż podobny produkt sprzedawany w sklepie. Niestety, bez pomocy osoby potrafiącej ocenić jej realny stan i ewentualną przydatność do dalszej gry, lepiej zdecydować się na zakup nowego markera w lokalnym sklepie. 

Opinie o producentach

Jacy są dobrzy producenci markerów do paintballu? Cóż, wybór marki markera powinien w głównej mierze zależeć od sposobu zastosowania. Do gry w lesie specjaliści polecają broń firmy Tipmann. Z kolei do speedball’u (sportowej odmiany paintballu, rozgrywanej na niewielkim obszarze), zdecydowanie rekomendowane są markery firmy Spyder.Komentarze

komentarzy