Informacje o Paintball

Co to jest paintball?

Co to jest paintball?Paintball to gra bazująca na współpracy całego zespołu. Jej zasadniczym celem jest strzelanie do przeciwnika lub przeciwnej grupy kulkami wypełnionymi farbą. Jest to sport pełen wrażeń, pozwalający na porządny wyskok adrenaliny oraz niezapomniane wrażenia, a przy tym w pełni bezpieczny dla uczestników.

Polecając jakąkolwiek formę aktywności należy stwierdzić, iż paintball wysuwa się do czołówki sportów rozwijających zarówno kompetencje międzyludzkie, umiejętność współpracy i budowania zespołu, poszukiwanie alternatywnych rozwiązań, ale także parametry typowo fizyczne, takie jak wytrzymałość, kondycja, siła i koordynacja wzrokowo-ruchowa.

Co ubrać na paintball?

Pistolet i sprzęt paintballowyAby ustrzec się od nieestetycznych paintballowych siniaków, wynikających z uderzenia kolorową, pełną farby kulką, należy zadbać o o odpowiednią ochronę ciała oraz ubranie. Zabezpieczy ono nie tylko przed plamami na skórze, ale też przed ewentualnym bólem, wynikającym z uderzenia. Jak się ubrać, by minimalizować szkody a rozwijać zyski?

Szykując ubranie na rozgrywkę paintballową pamiętajmy, iż niezależnie od tego, jakie ubranie szykuje nam firma organizująca rozgrywkę musimy mieć też swoje elementy garderoby. Po pierwsze – przydadzą się wysokie buty, zakrywające kostkę. Niezależnie czy skórzane, czy sportowe – ważne, aby było wygodne, chroniło stopy przed urazami oraz przemoknięciem. Koniecznym elementem ubrania są również ciemne rękawiczki oraz chusta lub szalik na szyję.

Co warto wiedzieć

informacje-co-warto-wiedziecWarto pamiętać, by ubrania szykowane na pole paintballowe nie były najnowszym hitem naszej szafy, gdyż mogą się zniszczyć, podrzeć lub zafarbować. Najlepiej, gdyby kolorystyka stroju pozwalała na dobry kamuflaż – sprawdzą się ubrania w kolorach moro, brązu i zieleni, raczej ciemne, bez jaskrawych elementów.

Jeśli otrzymamy mundur od organizatora gry, odpada nam myślenie o naszej garderobie. Nie czekajmy jednak na to do ostatniej chwili, dowiedzmy się telefonicznie, jakie elementy garderoby zapewnia organizator, by później nie przeżyć niemiłego zaskoczenia. Możemy przy okazji dowiedzieć się szczegółów dotyczących przebiegu gry, by później być lepiej przygotowanym.

Co potrzebne do gry?

Poza ubraniem, do gry potrzebna nam jest jeszcze maska ochronna, marker oraz zapas kulek. Te elementy są standardowym wyposażeniem przygotowywanym przez organizatorów – w tym wypadku nas;-), więc o nie nie musisz się martwić. Biorąc pod uwagę dłuższy czas gry, pomyśl o wodzie lub energetycznej przekąsce – biegając szybko doprowadzasz do utraty siły i mocy.

odzież i elementy ochrony paintball

Historia Paintballa

Historia paintballa sięga czasów dosyć odległych, już w latach 50 XX wieku, służby leśne USA korzystały z markerów do znaczenia drzew, bydła oraz w szeroko pojętym rolnictwie. Metoda ta cieszyła się dużym powodzeniem, ze względu na brak konieczności podchodzenia na bliską odległość oraz przyspieszenie czasu pracy.

W latach 80 sprzęt paintballowy odnalazł swoje kolejne zastosowanie, tym razem nie w pracy, a w rekreacji. Pomyślano o rozgrywaniu bezkrwawych rozgrywek, mających na celu zdobycie flagi, wykorzystując właśnie markery i kulki z farby. Gra szybko zdobyła rozgłos na całym świecie i wskoczyła na listę najbardziej popularnych sportów.

Kto wymyślił paintball?

Za wynalazców paintballa uważa się trzech przyjaciół, którzy rozegrali pierwszą, rozrywkową grę – Charlesa Gainesa, Hayesa Noela i Gurnseya. Początkowo wyśmiewani przez otoczenie, szybko zyskali sławę na całym świecie. Dopracowano zasady i reguły gry, stworzono zabezpieczenia a popularność zabawy urosła w mgnieniu oka.

Największą trudnością gry w jej początkowym stadium był fakt, iż farba którą wykorzystywano do znakowania bydła była niezmywalna, a jej usunięcie graniczyło z cudem. Rozwój gry pozwolił jednak na wprowadzenie farb zmywalnych, bezpiecznych dla ludzkiej skóry. Ujednolicenie zasad gry pozwoliło również na tworzenie turniejów i rywalizacji międzynarodowej.

Rozwój paintballa w Polsce

W Polsce paintball stawiał pierwsze kroki około roku 1992, jednak prawdziwego rozpędu nabrał jakieś 5 lat później. Wraz ze wzrostem zainteresowania rozgrywkami, rośnie liczba pól paintballowych, organizatorów oraz sposobów rozrywki. Coraz częściej dostosowuje się zasafy gry dla specyficznych grup, w tym dzieci i osób starszych, by jak najbardziej zwiększyć zasięg i dostępność paintballa dla każdego.

Jak dobrze grać – wskazówki

nauka-gry-paintballAby dobrze grać w paintball zapoznaj się dokładnie z zasadami, po pierwsze gry, a po drugie regulaminem konkretnego pola paintballowego. Wybierz odzież, której nie będziesz żałował, jeśli zostanie nieodwracalnie poplamiona oraz nie rezygnuj z odzieży ochronnej proponowanej przez organizatorów. Pamiętaj o prawidłowym założeniu maski.

Im lepszą masz kondycję, im wyższy poziom zręczności i zwinności, tym lepiej poradzisz sobie z atakiem przeciwnej drużyny. Masz kilka możliwości – uciekać przed kulami, wykorzystując swoją szybkość, uchylać się od nich, stawiając na zręczność, lub zdecydować się na chowanie za przeszkodami i strzelanie z ukrycia.

Jak strzelać, na co zwrócic uwagę

walka

Grając w paintball potrzebujesz podstawowego sprzętu, umożliwiającego grę. Składa się on z markera napędzanego przez dwutlenek węgla lub sprzężone powietrze, magazynku połączonego z markerem, wraz z umieszczonymi w nim kulkami z farby oraz odzieży chroniącej, pozwalającej Ci na w pełni bezpieczną i niekontuzyjną grę.

Strzelając musisz pamiętać o podstawowych zasadach: możesz celować tylko do osób biorących udział w grze – zestrzeleni, zwierzęta czy przypadkowi turyści nie są Twoim celem. Przed rozpoczęciem gry sprawdź, czy prędkość spustowa nie przekracza 280. Jeśli to Ty zostaniesz trafiony, Twoim zadaniem jest podnieść marker do góry i zejść do wyznaczonej strefy.

Paintball vs ASG – róznice

W przeciwieństwie do paintballa ASG jest całkowitym odwzorowaniem walki, długotrwały, często sięgającym nawet do 48 godzin, w pełnym umundurowaniu i korzystającym z innego rodzaju sprzętu. Paintball to sport, na który może zdecydować się każdy: bez ogromnych funduszy, dużej ilości wolnego czasu czy pasji historycznej. Wystarczą chęci!

Markery

marker-bron-paintball

Markery to podstawowy sprzęt, bez którego nie odbędzie się żadna gra w paintball. Jest to broń, wizualnie zbliżona do tradycyjnej broni strzeleckiej, przystosowana do działania z użyciem sprzężonego powietrza atmosferycznego lub dwutlenku węgla. Jako pocisków używana jest w niej kulka wypełniona farbą.

Wyróżnić można 4 rodzaje markerów: pompki ręczne, mechaniczne, elektro-pneumatyczne lub elektroniczne, w których różnica dotyczy sposobu przeładowywania kulek i gazu. Aby broń działała prawidłowo, niezbędny jest system zasilania sprężonym powietrzem lub dwutlenkiem węgla. W konsekwencji, każdy uczestnik gry posiada broń, butlę gazową, zestaw kulek oraz magazynek (tzw. spłuczkę), w którym może kulki umieścić.

Broń i rodzaje

M7k7 proponują do swoich rozgrywek dwa rodzaje markerów. Dorośli korzystają ze sprzętu marki Tippmann, niezawodne i półautomatyczne markery jednej z wyższych klas sprzętowych. Pozwalają one na szybką grę, sprawne przeładowywanie oraz ograniczają wszelkie niedogodności, wynikające z użycia tańszego sprzętu.

Dla dzieci mamy w ofercie specjalny sprzęt JT Splattmaster, z kulkami o dostosowanej masie i kalibrze do możliwości dzieci, o mniejszej prędkości wylotowej kulki. Markery przystosowane do użycia przez dzieci są wykonane z lekkiego plastiku, nie mają również podłączonej butli gazowej, co znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa.

Właściwości a walka

Dzięki różnicom w sprzęcie dla dorosłych i dzieci walka również nieznacznie się różni. W przypadku gry dziecięcej ograniczamy teren, ze względu na mniejsze możliwości kondycyjne oraz krótszy zasięg markerów. Lżejsze kulki dziecięce pozwalają cieszyć się grą już dziesięciolatkom, bez niebezpieczeństwa kontuzji oraz ryzyka siniaków i uszkodzeń skóry.